Gréckokatolíci majú nového arcibiskupa a metropolitu

FOTO: FB Prešovskej archieparchie

V Prešove sa uskutočnila biskupská vysviacka.

V sobotu 27. januára 2024 vysvätili o. Jonáša za nového prešovského arcibiskupa a metropolitu Gréckokatolíckej Cirkvi na Slovensku. Zároveň sa uskutočnila aj intronizácia, ktorou kánonicky prevzal vedenie Prešovskej archieparchie. Hlavným svätiteľom bol arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, košický eparchiálny biskup. Spolusvätiteľmi boli bratislavský eparcha Peter Rusnák a eparchiálny biskup pre Ukrajincov v Chicagu Benedikt Aleksijčuk.

Na biskupskej chirotónii sa zúčastnilo viac ako 50 biskupov východného a latinského obradu zo Slovenska i zahraničia, množstvo kňazov a veriacich.

Priamy prenos odvysielala aj TV LUX.

Videozáznam: Biskupská chirotónia v Prešove

Fotky z biskupskej vysviacky